Korepetycje

Skąd pomysł na prowadzenie korepetycji?

Na dobrą sprawę nauczanie innych towarzyszyło mi od dzieciństwa. Bardzo chętnie pomagałem (zazwyczaj podczas przerw w lekcjach) koleżankom i kolegom w nauce różnych przedmiotów. Skupiałem się na naukach przyrodniczych i ścisłych: matematyce, chemii, biologii oraz fizyce. Zdarzyło mi się nawet prowadzić korepetycje.

Korepetycje 1

Podczas pracy z uczniem staram się kłaść nacisk na zrozumienie przez niego zagadnienia, a nie posiadaną wiedzę.

Idea nauczania innych odżyła w 2012 roku, na czwartym roku studiów lekarskich. Korepetycje były dla mnie sposobem na podreperowanie skromnego budżetu studenta. Lekcje w dorywczej postaci prowadziłem przez dwa lata.

Korepetycje przez internet i nie tylko

Na szóstym roku studiów, w czasie letniego semestru (2015 rok) rozpocząłem nauczanie przez internet. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Przybywało mi coraz więcej uczniów. Po zakończeniu studiów zadecydowałem, że spróbuję swoich sił jako korepetytor na pełen etat. Motywację do tego stanowiły między innymi pozytywne opinie, jakie otrzymywałem od uczniów.

Wraz z rozpoczęciem nauczania przez internet postanowiłem udzielać się szerszemu gronu uczniów. Organizowałem bezpłatne webinary, a następnie streamy na YouTube. Mój kanał nosi obecnie nazwę Medyczne Korepetycje. Mam świadomość tego, że materiały na nim obecne wymagają odświeżenia i uzupełnienia. Mimo to wielu uczniów pisze do mnie, że są dla nich przydatne.

Korepetycje 2

Korepetycje przez internet stają się coraz popularniejsze. W szczególności trafiają do młodych uczniów.

W latach 2017-2019 prowadziłem trzy serie wykładów w ramach Wielkiej Powtórki Maturalnej. Dwie z nich były poświęcone biologii a jedna chemii. Dotychczas miałem przyjemność wykładać dla uczniów w Gdańsku, Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Bielsko-Białej, Rzeszowie, Olsztynie, Lublinie i Białymstoku.

Autorskie podręczniki

Jestem autorem dwóch książek, które wydałem samodzielnie. W 2016 roku światło dzienne ujrzała książka pt.: Mam kota na punkcie chemii. To podręcznik, w którym starałem się w możliwie zwięzły sposób przekazać reguły rządzące chemią. Półtora roku później, na początku roku 2018 wydałem Monocykl Krebsa. Jest to podręcznik do biochemii, cytologii i metabolizmu na poziomie szkoły średniej, z pewnym rozszerzeniem materiału w kierunku studiów.

Korepetycje 3

Tak prezentują się moje książki: Mam kota na punkcie chemii oraz Monocykl Krebsa.

Pod koniec 2018 roku napisałem książkę dla dzieci, pod tytułem Skąd lekarz wie, jak leczyć? To opowieść o funkcjonowaniu organizmu człowieka i pracy lekarza, który to funkcjonowanie nadzoruje. Pracę nad nią zleciło mi wydawnictwo Dragon. Premiera jest zaplanowana na koniec 2019 roku.

Perspektywy, plany, wyobrażenia

Moim zdaniem w pracy dydaktyka można rozwijać się bardziej w płaszczyźnie aniżeli w pionie. Rozumiem przez to raczej doszkalanie się w nowych kierunkach aniżeli doskonalenie bieżących. Przez cały proces doskonalenia się jako nauczyciel starałem się to realizować. Było to możliwe dzięki wymienionym wcześniej aktywnościom.

Korepetycje 4

Wiele pracy jeszcze przede mną. Spędzam dużo czasu przy komputerze, ale nie jest to czas zmarnowany. Ciągle doskonalę się dla moich uczniów.

Żeby nie zostać w miejscu, planuję przede wszystkim rozwinięcie dwóch projektów. Pierwszy z nich to witryna MedyczneKorepetycje.pl. Na jej łamach tworzę wyszukiwarkę zadań maturalnych z biologii i chemii. Udostępniłem również możliwość zadawania pytań w postaci przypominającej funkcjonalnością forum. Strona jak na razie jest w fazie doskonalenia.

W dalszej przyszłości rozważam uruchomienie autorskiego kursu internetowego. O szczegółach napiszę wtedy, gdy jego pierwsza edycja będzie gotowa.